Msza święta w intencji Ojczyzny we Wrocławiu

13 września 2014 r., tradycyjnie w drugą sobotę września, w kościele Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga we Wrocławiu została odprawiona uroczysta koncelebrowana msza święta w intencji Ojczyzny. Mszy przewodniczył kapelan wrocławskich Sybiraków ks. prałat Franciszek Głód w towarzystwie proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny Matki Pocieszenia o. Damiana Simonicza. O. Damian Simonicz wygłosił wzruszające, patriotyczne kazanie, w którym nawiązując do tragedii zesłanych na „nieludzką ziemię”, mówił o konieczności pokoju, jedności i życia w prawdzie. Na ołtarzu podczas mszy stała urna z ziemią przywiezioną z Syberii, przekazana przez Sybiraków ze Świnoujścia Izbie Pamięci we Wrocławiu.

Na mszę polową przybyli przedstawiciele władz samorządowych, policji, organizacji kombatanckich, młodzieży szkolnej i harcerskiej oraz liczne poczty sztandarowe. Jak zawsze obecna była kompania honorowa Wojska Polskiego. Odczytano wzruszający apel poległych, zakończony salwą honorową.

Po złożeniu wieńców na płycie pod ścianą Panteonu Wschodu uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć znaki pamięci oraz zwiedzić Izbę Pamięci. Tłem mszy polowej za Ojczyznę była wystawa o Golgocie Wschodu autorstwa Ośrodka Pamięć i Przyszłość oraz wrocławskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

Udział kombatantów był tym razem skromniejszy niż w latach poprzednich, w tym samym bowiem terminie odbywał się w Białymstoku Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, we Wrocławiu zaś Zjazd „Afrykańczyków” oraz Zlot Wołynian.


2020.06.30 --> Wizyta Irańczyków w Izbie Pamięci

2020.05.12 --> Obchody 50. rocznicy śmierci Generała Władysława Andersa

2020.02.11 --> Rocznica Pierwszej Masowej Deportacji Polaków na Sybir

2020.02.09 --> Msza św. w intencji Sybiraków i promocja książki „Przez Wrocław szlakiem pamięci Zesłańców Sybiru”

2020.02.05 --> IV Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych”

2019.11.20 --> Świadkowie Historii opowiadają Wrocław

2019.11.10 --> "Merito de Wratislawia" dla Wiesławy Wadowskiej - kustosza Golgoty Wschodu.