77. rocznica Pierwszej Masowej Zsyłki na Sybir

10 lutego 2017 r. minęła 77 rocznica pierwszej masowej wywózki obywateli polskich z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR, która była początkiem masowych represji. Na zesłaniu znalazło się milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości we Wrocławiu, zorganizowane przez Związek Sybiraków, rozpoczęły się Mszą Święta z asystą wojskową w kościele pw. Św. Bonifacego o godz. 11.00. Następnie zgromadzeni oddali hołd Zesłańcom Sybiru w uroczystym apelu pamięci pod pomnikiem przy pl. Strzeleckim. Ogromnie cieszy fakt, że wśród uczestników liczną grupę stanowiły poczty sztandarowe dolnośląskich szkół.

Ostatnim punktem wrocławskich obchodów było otwarcie przez Wojewodę Dolnośląskiego Pawła Hreniaka wystawy „Golgota Wschodu” w holu Urzędu Wojewódzkiego. Upamiętnia ona losy Polaków zesłanych przez sowieckie władze na Sybir w czasie II wojny światowej. W czasie uroczystości wiersz dziadka, zesłańca- Eugeniusza Chorosteckiego, zaprezentowała uczennica Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu Zuzanna Szatkowska, wyróżniona w I Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych”.

Ekspozycję, przygotowaną przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość i Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru, można bezpłatnie oglądać do 28 lutego.

Więcej zdjęć w galerii


2020.06.30 --> Wizyta Irańczyków w Izbie Pamięci

2020.05.12 --> Obchody 50. rocznicy śmierci Generała Władysława Andersa

2020.02.11 --> Rocznica Pierwszej Masowej Deportacji Polaków na Sybir

2020.02.09 --> Msza św. w intencji Sybiraków i promocja książki „Przez Wrocław szlakiem pamięci Zesłańców Sybiru”

2020.02.05 --> IV Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych”

2019.11.20 --> Świadkowie Historii opowiadają Wrocław

2019.11.10 --> "Merito de Wratislawia" dla Wiesławy Wadowskiej - kustosza Golgoty Wschodu.